Chromatography Autosampler Vial and Closure Kits
- (1)
- (21)
- (1)
- (1)
- (158)
- (173)
- (49)
- (182)
- (2)
- (2)
- (72)
- (1)
- (1)
- (1)
- (28)
- (2)
- (2)
- (9)
- (1)
- (7)
- (51)
- (2)
- (8)
- (1)
- (81)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (30)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (332)
- (10)
- (9)
- (11)
- (4)
- (13)
- (2)
- (16)
- (25)
- (15)
- (11)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (11)
- (1)
- (6)
- (4)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (1)
- (32)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (23)
- (129)
- (2)
- (5)
- (7)
- (3)
- (300)
- (1)
- (7)
- (7)
- (3)
- (16)
- (1)
- (1)
- (27)
- (17)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (4)
- (1)
- (1)
- (157)
- (16)
- (23)
- (353)
- (6)
- (2)
- (22)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (7)
- (4)
- (196)
- (302)
Filtered Search Results
DWK Life Sciences MicroLiter 9 mm Conical Concentrator Screw Thread Autosampler Vial, Cap and Septa Unassembled Component Kits
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Unassembled component kits offer the convenience of one product number for the vial, cap, and septa. Components are packaged to work with the unique MicroLiter Dispenser.
DWK Life Sciences MicroLiter 76 Series™ 9 mm Autosampler Vial, Cap and Septa Unassembled Component Kits with PTFE Septa
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Unassembled component kits offer the convenience of one product number for the vial, cap, and septa. Components are packaged to work with the unique MicroLiter Dispenser.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Pre-slit | No |
| Closure Size | 9 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Septum | PTFE |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Product Line | MicroLiter |
DWK Life Sciences Wheaton™ 12 x 32 mm LVI Clear Vial Convenience Pack with Screw Top Finish and Marking Patch
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
LVI™ Vial with a sealed-in 300 μL glass limited volume insert, fused to vial to prevent needle damage. Made of Type I borosilicate glass with white ceramic write-on patch.
| Thread Style | Screw |
|---|---|
| Height (Metric) | 32 mm |
| Volume (English) | 0.3 mL |
| Marking Spot | Yes |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Color | Clear |
| Volume (Metric) | 0.3 mL |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
DWK Life Sciences MicroLiter 9mm Screwthread Polypropylene Autosampler Vial, Cap and Septa Unassembled Kits with PTFE/Silicone Septa
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Unassembled component kits offer the convenience of one product number for the polypropylene vial, cap, and septa. Components are packaged to work with the unique MicroLiter Dispenser.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Material (Liner) | PTFE/Silicone |
| Closure Size | 9 mm |
| Marking Spot | No |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Septum | PTFE/Silicone |
| Material | Polypropylene |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
DWK Life Sciences Wheaton™ E-Z Vials™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Glass autosampler vials featuring a large opening
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Volume (Metric) | 1.8 mL |
| Height (English) | 1.25 in. |
DWK Life Sciences Wheaton™ 12 x 32 mm LVI Clear Vial Convenience Pack with Crimp Top Finish and Marking Patch
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
LVI™ Vial with a sealed-in 300 μL glass limited volume insert, fused to vial to prevent needle damage. Made of Type I borosilicate glass with white ceramic write-on patch.
DWK Life Sciences MicroLiter 9mm Screwthread Autosampler Vial, Cap and Septa Unassembled Component Kits with PTFE/Silicone/PTFE Septa
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Unassembled component kits offer the convenience of one product number for the vial, cap, and septa. Components are packaged to work with the unique MicroLiter Dispenser.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Pre-slit | No |
| Material (Liner) | PTFE/Silicone/PTFE |
| Closure Size | 9 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Septum | PTFE/Silicone/PTFE |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
DWK Life Sciences Wheaton™ 12 x 32mm Vial Pack (ABC™ 9mm Screw Thread Finish and Amber Vial w/Patch)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
ABC Vials, made from Type I borosilicate glass, and 9mm ABC Screw Caps are available together in convenience packs of 100. The 1.8ml vials are packaged in a recyclable PETE clamshell case to help prevent particulate contamination. Caps are available in six colors.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Closure Size | 9 mm |
| Marking Spot | Yes |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Volume (Metric) | 1.8 mL |
| Quantity | 100 Pk. |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Height (English) | 1.25 in. |
Thermo Scientific™ 11mm Certified Clear Crimp Top Kits, 2mL,11mm crimp/snap, clear I-D, silver crimp, Seal 2000 PTFE/RR
Use certified clean, low particle, low background vials for you high sensitivity LC/MS and GC/MS applications. They are fully lot-tested for 15 critical parameters.
Thermo Scientific™ SureSTART™ GOLD-Grade Polypropylene Screw Microvials with Fixed Conical Insert and 9 mm Cap Kits (Level 3)
Use SureSTART™ 0.4 mL GOLD-Grade Polypropylene Screw Top Microvials, Performance Level 3, for analysis of <2 mL samples that are prone to non-specific binding
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 0.4 mL |
| Pre-slit | Yes |
| Volume (Metric) Usable | 0.3 mL |
| Closure Size | 9 mm |
| Color | Clear |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Diameter (Metric) Inner | 12 mm |
| Material | Polypropylene |
| Closure Material | Polypropylene |
| Thickness (Metric) | 1 mm |
| Includes | 100 Vials and Caps |
| Diameter (Metric) Opening | 6 mm |
| Septa Size (Metric) | 9 mm |
| For Use With (Equipment) | 9 mm Screw Caps and Septa |
| Marking Spot | No |
| Vial Type | 0.4 mL GOLD-Grade Polypropylene Screw Top Microvials with Fixed Conical Insert, Level 3 |
| Level | Level 3 |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Closure Type | Screw Cap, Short Thread |
| Volume (Metric) Residual | 4 μL |
| Color (Seal) | White/Red |
| Product Line | SureSTART Level 3 |
| Base Style | Insert Vial, Conical |
| Size (Metric) Opening | 9 mm |
DWK Life Sciences Wheaton™ 12 x 32mm E-Z Vial™ Convenience Pack with 11mm Crimp Finish and Clear Vial
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Combination pack includes both a vial and seal for ease of use
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Closure Size | 11 mm |
| Material (Seal) | Aluminum |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Color | Clear |
| Volume (Metric) | 1.8 mL |
| Quantity | 100 Cs. |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Type | Crimp Cap |
| For Use With (Application) | Chromatography |
| Height (English) | 1.25 in. |
DWK Life Sciences Wheaton™ Headspace Vials Convenience Kits with Pressure Release
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Newly designed top provides a tighter seal with PTFE-silicone septa
| Closure Size | 20 mm |
|---|---|
| Diameter (Metric) Outer | 23 mm |
| Color | Clear |
| Volume (Metric) | 6.0 mL |
| Quantity | 100 Cs. |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Type | Crimp Cap |
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Diameter (Metric) Opening | 12 mm |
| Color | Silver,Red |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Diameter (Metric) Inner | 6 mm |
MilliporeSigma™ Supelco™ Standard Opening Screw Cap Vials, 2 mL
Unassembled Convenience Packs include screw top vials, black polypropylene hole caps, and septa
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Description | Unassembled Convenience Pack |
| Product Type | Screw Top Vial |
| Closure Size | 8-425 |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Diameter (Metric) Inner | 4.6 mm |
| Style | Standard Opening |
| Material | Glass |
| No. per Pack | 100/Pk. |
| Closure Color | Black |
| Closure Type | Open Top Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
ABC Vial™ Preassembled Vial, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Have a 9 mm thread design that allows screwing on the caps, and still using them in a robotic autosampler. This thread is much higher on the top of the vial allowing space between the bottom of the thread and the shoulder of the vial.
| Volume (English) | 2 mL |
|---|---|
| Closure Size | 9 mm |